How Green is Your Black Friday?

Kaiken mustan perjantain hälinän keskellä on helppo unohtaa, että ostovoiman mukana tulee suuri mahdollisuus! Ehkä olet uusi Tentsile ja haluat hemmotella itseäsi tai rakkaasi varhaisella joululahjalla. Tai ehkä olet jo ostanut muutamia tuotteitamme ja haluavat tehdä Tree Teltta -asetuksestasi entistä eeppisemmän. Joko niin, ei ole koskaan ollut helpompaa saada tarvitsemasi varusteet samalla kun annat takaisin upeaan ulkoiluun!

Tänä vuonna menemme vihreämmäksi kuin koskaan ennen. Paitsi että säästät 30% alennuksesta valituista puuteltoista ja riippumatoista kaikkien aikojen suurimman ansiosta Vihreä perjantai-myynti sinusta tulee myös osa liikettä, joka auttaa metsien hävittämisen kääntämisessä!

Mutta miten, kysyt? Tämän viikon blogissamme tarkastelemme, kuinka voimme teidän avullanne ja ahkerasti työskentelevien luonnonsuojelijoiden avulla tehdä mustasta perjantaista hieman vihreämmän…

Perjantaista 23. marraskuuta alkaenrd eteenpäin lisäämme ympäristön ennakkoa nostamalla puiden istutuslupaamme 18 puusta jokaisesta myytävästä puuteltasta 20: een! Tämä on kaikki osa viisivuotista yleissuunnitelmaamme, jolla istutetaan miljoona puuta vuoteen 1 mennessä. Toistaiseksi olemme jo tukeneet kumppaneitamme: WeForest, Eden-projektitja Arbor Day -säätiö istuttaa 411,000 XNUMX puuta Sambiaan, Intiaan, Madagaskariin ja Oregoniin. Seuraa edistymistämme seuraamalla #BecomeOneOfTheMillion blogisarja.

Jokainen meistä voi kuitenkin aina tehdä enemmän tukeakseen hämmästyttävää suojelutyötä, jota tapahtuu ympäri maailmaa. Siksi tänä vihreänä perjantaina me ei vain istuta 20 puuta jokaisesta myytystä teltasta, vaan lahjoitamme myös 2% myyntituloistamme Sumatran Orangutan -yhdistyksen sademetsän kotimainen vetoomus.

Mies, jolla on taimi.Sumatran Orangutan -seuran logo oranssilla ja vihreällä.

Kuva: Andrew Walmsley (@walmswild)

Tämän elintärkeän projektin tavoitteena on palauttaa ja metsittää 890 hehtaarin entinen palmuöljyistutus, jotta voidaan pelastaa monien kriittisesti uhanalaisten lajien elinympäristö, jotka tekevät Sumatranin sademetsistä kotinsa. Toistaiseksi Sumatran Orangutan -seura ovat keränneet 58% tämän tontin ostamiseen tarvittavista varoista, ja loput erääntyvät tämän kuukauden loppuun mennessä. Tarvitsemme apuasi varmistaaksesi, että metsien hävittämisen katastrofaaliset vaikutukset, jotka ovat jo tuhoutaneet suuria osia Sumatraa ja naapurimaista Indonesiaa, eivät voi jatkua!

Tämä ei voi tapahtua kriittisemmällä hetkellä; puolet Sumatran metsistä tuhoutui vain 20 vuodessa, ja Indonesiassa metsäkato on nopein maailmassa. Ehdotettu metsänistutusalue on villieläinten konfliktikohde, joka sijaitsee koskemattoman viidakon ja viljelymaan välillä ja jossa asuu joitain sademetsien tunnetuimpia lajeja. norsuja, tiikereitä ja orangutaneja.

Äiti ja vauva orangutan viidakossa

Kuvahaku: Lucy Radford (@lmradford)

Katso Rainforest Home Appeal -videosta, kuinka jotkut Sumatran arvokkaimmista eläimistä viedään sukupuuttoon ja selvittää, mitä voimme tehdä palauttaaksesi metsän.

On selvää nähdä, mitä tällä viidakon alueella tapahtuu, ei ole satukirja. Orangutanit, tiikerit ja norsut tehdään kodittomiksi heidän metsiensä tuhoutuessa. Älä anna tämän olla heidän tarinansa loppu. Tuellasi, puusta puuhun, tätä aluetta voidaan metsittää uudelleen ja nämä eläimet voivat ottaa takaisin paljaat tarpeet, jotka heiltä on riisuttu.

Sinulla on tapa - tehdä tänä perjantaina vihreämpi kuin koskaan ja vaikuttaa myönteisesti metsänistutustoimiin kaikkialla maailmassa! Jokaisella ostetulla puuteltalla voi olla valtava ero! Sen lisäksi, että autat 20 puun istuttamisessa, autat myös Sumatran Orangutan -seura tuo takaisin Sumatran metsät vähitellen. Ja jos tarvitsit vielä yhden syyn mennä puille Tentsile-viikon lopussa, viritä Facebook Elävät at 6, perjantai 23. marraskuutard mahdollisuutesi voittaa runsaasti mahtavia palkintoja, mukaan lukien Puuteltat, Tarvikkeet ja paljon muuta!

Jos haluat oppia lisää Green Friday -liikkeestä ja siitä, miten muut yritykset menevät Greeniin osana loma-kampanjoita, tutustu https://greenfriday.org.uk.

 

* mennessä Sumatran Orangutan -seura on Yhdistyneessä kuningaskunnassa rekisteröity hyväntekeväisyysjärjestö (Charity No. 1158711)

15. marraskuuta 2018 - Alex Shirley-Smith

Jätä kommentti

Huomaa: kommentit on hyväksyttävä ennen niiden julkaisemista.